Ekonomi

Yen, Japonya Merkez Bankası toplantısı öncesinde güçleniyor; Piyasalar Merkez Bankası’nın kararını bekliyor

TOKYO – Japonya ve Avrupa’daki önemli merkez bankası toplantıları öncesinde yatırımcıların pozisyon almasıyla bugün finansal piyasalarda döviz kuru istikrarı ön plana çıktı. Piyasa Japonya Merkez Bankası’nın yaklaşan politika toplantısını beklerken Japon Yeni önemli bir yükseliş göstererek dolar karşısında 147,74 seviyesinden işlem gördü. Beklenti, bankanın, Japonya’da yaşanan son depremin ardından daha da destek bulan negatif faiz oranlarını koruyacağı yönünde.

Doları belli başlı para birimlerinden oluşan bir sepete karşı ölçer dolar endeksi Nispeten değişmeden 103,24’te kaldı. Bu sırada Euro hafifçe düşerek 1,0888 dolardan işlem görürken, İngiliz Sterlini 1,27095 dolara yükseldi.

Yatırımcılar ayrıca Fed’in bir sonraki faiz oranı hamlesine ilişkin beklentilerini de ayarladı. Başlangıçta faiz indiriminin Mart ayı başlarında yapılması bekleniyordu ancak ABD’den gelen güçlü ekonomik veriler bu tahmini Mayıs ayına kaydırdı. Bu durum Fed’in faiz indirimi beklentilerine rağmen para politikasını değiştirirken daha temkinli bir yaklaşım sergileyebileceğine işaret ediyor.

Dikkatler Perşembe günü kendi para politikasını tartışacak olan Avrupa Merkez Bankası’na da (ECB) çevrildi. Küresel tedarik zincirinin, özellikle Kızıldeniz’deki ticaret yollarını etkileyen kesintilerle karşı karşıya olmasıyla birlikte, ECB, ekonomik büyümeyi destekleme ihtiyacıyla birlikte dış ticaret zorluklarının baskıları arasında kendisini istikrar kazanırken bulabilir. Bu aksaklıklar, merkez bankasının bu sorunların daha geniş ekonomik tablo üzerindeki etkisini tartması nedeniyle ECB’nin olası bir faiz oranı indirimi için zaman çizelgesini yeniden değerlendirmesine yol açtı.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

cideajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu