Ekonomi

ABD imalat sanayi PMI beklentilerin üzerinde yükseldi

YENİ ABD’de imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ocak ayında 47,8 değerini alarak beklentilerin üzerinde artışa rağmen daralmanın devam ettiğini gösterdi.

S&P Global, Şubat ayı için önde gelen ABD imalat, hizmet ve bileşik PMI verilerini yayınladı.

Buna göre imalat sanayi PMI Şubat ayında bir önceki aya göre 0,9 puan artarak 47,8 oldu. Piyasa beklentilerinin üzerinde yükselen endeksin bu dönemde 47,1 fiyatını alması bekleniyordu. Sektördeki daralmanın devam ettiğini gösteren endeks Ocak ayında 46,9 oldu.

ABD’de hizmet sektörü PMI da Şubat ayında bir önceki aya göre 3,7 puan artarak 50,5 oldu. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen endeksin 47,2 değerini alacağı tahmin edildi. Hizmet sektöründe genişlemeye işaret eden endeks Ocak’ta 46,8 oldu.

Şubat ayında imalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI aylık 3,4 puan artarak 50,2 oldu. İktisadi faaliyetteki genişlemeyi gösteren bileşik PMI da Ocak ayında 46,8 fiyatını aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Global Başekonomisti Chris Williamson, yüksek faiz oranları ve yüksek hayat pahalılığına rağmen enflasyonun zirve yaptığı ve resesyon risklerinin azaldığı yönündeki işaretlerle iş dünyasında olumlu bir havanın hakim olduğunu söyledi.

Sıkı işgücü piyasasının enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklerine işaret eden Williamson, hizmetler segmentinde hızlanan fiyat artışının, daha yüksek faiz oranlarına yönelik davetleri artırarak başlangıçtaki genişlemeyi bastırabileceğini söyledi.

PMI değerinin 50 ve üzeri olması sektörde genişlemeye, 50’nin altında olması ise daralmaya işaret etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu