Haber

43. ASEAN Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı Cakarta’da Düzenlendi

JAKARTA, 4 Eylül (Xinhua) — 43. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı Pazartesi günü Endonezya’nın başkenti Jakarta’da düzenlendi. Toplantıda ASEAN’ın birliği ve kapsayıcılığı vurgulandı.

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Bölgedeki pek çok zorlu koşulun hepimiz farkındayız. Ancak bu zorlukların zirvedeki çalışmalarımızı etkilemesine izin veremeyiz.” Bakan, ASEAN’ın bölgesel dinamikleri şekillendirmede, bölgede barışı ve katılımı sağlamada liderlik etmeye devam ettiğini kaydetti.

Retno, Pazartesi günü ASEAN ile Hint Okyanusu’na Kıyıdaş Ülkeler Birliği ve Pasifik Adaları Forumu arasında sekreterlikler arası bir işbirliği sisteminin kurulacağını, böylece ASEAN’ın artan gücünün ve birliğin norm ve değerlerinin geniş çapta kabul edildiğini ortaya koyacağını söyledi. .

Endonezya bu yıl ASEAN dönem başkanlığını üstlenirken, 43. ASEAN Zirvesi ve ilgili toplantılar Salı’dan Perşembe’ye kadar Jakarta’da gerçekleştirilecek.

Zirve kapsamında 26. ASEAN Plus Three Zirvesi, 18. Doğu Asya Zirvesi ve aralarında Çin, ABD, Japonya, Güney Kore, Avustralya, Kanada ve Birleşmiş Milletler’in de bulunduğu ASEAN ülke ve kuruluşlarıyla birebir görüşmeler gerçekleştirilecek. düzenlenecek.

ASEAN; Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam’dan oluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu