Ekonomi

2,1 milyon kişiye istihdam sağlayan AVM’ler turizmin adresi oldu

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, “Zamanla ihracat merkezi olan AVM’lerimiz, günümüzde alışveriş turizminin ve güvenli alışverişin adresi haline geldi. Dolayısıyla hem sosyal hem de ekonomik olarak ülkemize büyük katma değer sağlıyoruz.” söz konusu. Altaş, 13. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yurt dışında açılan her yeni Türk mağazası bizim için gurur kaynağı. EY öncülüğünde hazırladığımız rapor, AVM ekosisteminin yaklaşık 2,1 milyon kişiye istihdam sağladığını gösteriyor. Öte yandan, zamanında ihracat merkezi olan AVM’lerimiz, günümüzde alışveriş turizminin ve inançlı alışverişin adresi haline geldi. Bu nedenle hem sosyal hem de ekonomik olarak ülkemize büyük bir katma değer sağlıyoruz. Ekonomiye katkı derken bugün ülkemizde yaklaşık 14 milyon metrekarelik bir alanda hizmet veren 445 AVM’lerimiz kayıt dışı ekonomiye izin vermemesi, insanların can sıkıntısı yaşamadan alışveriş yapmasına ve sosyalleşmesine olanak sağlamasıyla öne çıkıyor. onların güvenliği ve çünkü satın alınan ürün veya hizmetin muhatabı her zaman hazırdır. çıkıyor.”

Zirvenin ana sponsoru olan Fiba Commercial Properties’in Kıdemli Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu Üyesi Yurdaer Kahraman, “Köklerimizdeki alışveriş merkezi kültürünü geliştirerek gelişimi geleceğe taşıma kararlıyız. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Bunun için zirveye katılan yol arkadaşlarımızın desteğine ve birliğine ihtiyacımız var. Bunun da farkındayız. Rekabeti rekabete dönüştürerek geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz.” değerlendirmesini yaptı. Securitas Ülke Lideri Murat Kösereisoğlu, alışveriş merkezlerinin güvenilir bir ortam sunmaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Perakendenin önemli bir bölümü alışveriş merkezlerinde yer alıyor. Bütün bunları korumalıyız.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu