Haber

BM Güvenlik Konseyi reformu konulu “Mutabakat için Birlik” grubu Roma’da toplandı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) reformu için “Uzlaşma İçin Birlik (UfC)” kümesine üye ülkeler Roma’da bir araya geldi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, BMGK’da kapsamlı reformu savunan ve bu kapsamda oluşturulan “Uzlaşma İçin Birlik (UfC)” kümesinin bir üyesi; Türkiye, Arjantin, Kanada, Kolombiya, Kosta Rika, Malta, Meksika, Pakistan, Güney Kore, San Marino, İspanya’dan uzmanlar, İtalya’nın ikametgahında BMGK reform önerisinin temel ilkelerini tartıştı.

Açıklamada, “Devam eden krizler ve artan çatışma sayısı, Güvenlik Konseyi’nde anlamlı bir reform ihtiyacını güçlendirdi. BMGK, uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasından sorumlu ana organdır. Şimdi, her zamankinden daha fazla bir Güvenlik Konseyi var. işini etkili bir şekilde yapana ihtiyacımız var.” ifadeler yer aldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, BMGK’nın daha temsili, daha hesap verebilir, daha şeffaf ve daha etkin hale getirilmesi için Güvenlik Konseyi’nin acilen reforme edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

UfC grubu, BMGK’deki daimi olmayan üyeliklerin artmasını teşvik ediyor ve bunun usulüne uygun olarak temsil edilmeyen bölgelerden BM üye devletlerine daha fazla rotasyon ve erişim sağlayacağını ekliyor.

193 üyeden 60’ının henüz BMGK’da görev yapmadığına dikkat çekilerek, konseyde Afrika, Asya-Pasifik, Latin Amerika ve Karayipler, Doğu Avrupa ve gelişmekte olan küçük ada devletleri de dahil olmak üzere adil coğrafi dağılımın sağlanması gerektiği vurgulandı. .

Açıklamada, UfC ülkelerinin bu kapsamda BMGK’ye yeni daimi üye eklenmesine karşı çıktıklarını yinelediğine işaret edilerek, ilave imtiyazlı durumların yaratılmasının BM üyeliğinin çıkarlarına zarar vereceği belirtildi. Konsey’in mevcut durumu, İkinci Dünya Savaşı sonrası tarihsel koşullara dayanmaktadır.

Bugünkü toplantıda, UfC kümesinin birlikte çalışma taahhüdünü yeniden teyit ettiği ve devam etmekte olan Hükümetlerarası Güvenlik Konseyi Reformuna aktif ve ilgili bir biçimde katılmaya devam edeceği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu